CHARLESTON, Ill. (AP) — Here are Saturday's results in the class AAA boys state track and field meet at O'Brien Stadium, Eastern Illinois University, Charleston, IL

CLASS 2A

———

Team Scores — 1, East St. Louis (Sr.), 84. 2, Marengo, 42. 3, Mahomet (M.-Seymour), 40.50. 4, Rockford (R. Christian), 31. 5, Dixon (H.S.), 30. 6, Burlington (Central), Dolton (Thornridge), 26. 8, Chicago (St. Rita), 24. 9, Eureka, 23. 10, Arlington Heights (St. Viator), 22. 11, Olympia Fields (Rich Central), 18. 12, Monticello, Rantoul, 17. 14, Freeburg, 16. 15, Cahokia (H.S.), Marion (H.S.), 15. 17, Chicago (De La Salle), Troy (Triad), Urbana (H.S.), 13. 20, Richton Park (Rich South), Rochester, Wheaton (St. Francis), 12. 23, Decatur (MacArthur), Freeport (H.S.), Mascoutah, Sandwich, 11. 27, Aurora (Illinois Math and Science Academy), Fairbury (Prairie Central), Murphysboro, Rock Falls, Springfield (Lanphier), 10. 32, Peoria (Notre Dame), 9.50. 33, Columbia, 9. 34, Champaign (Central), Charleston, Chillicothe (Illinois Valley Central), 8. 37, Salem, Springfield (Southeast), Staunton (Coop), 7. 40, Centralia (H.S.), Harrisburg, LaSalle (L.-Peru), Mattoon, Metamora, Mt. Vernon (H.S.), Olney (Richland County), Stanford (Olympia), Tinley Park (H.S.), Woodstock (Marian), 6. 50, Carbondale (H.S.), 5.50. 51, Chicago (Little Village), Kewanee (H.S.), LaGrange Park (Nazareth Academy), West Frankfort (Frankfort), Woodstock (North), 5. 56, Burbank (St. Laurence), Chicago (University), Monmouth (M.-Roseville), Morton, Poplar Grove (North Boone), Rochelle, Rock Island (Alleman), 4. 63, East Peoria, Paxton (P.-Buckley-Loda), Plano, Sycamore (H.S.), Waterloo (H.S.), 3. 68, Mt. Zion, 2.50. 69, Effingham (H.S.), New Lenox (Providence Catholic), Peoria (Manual), Pontiac, 2. 73, Canton, Chicago (Payton), Mundelein (Carmel), 1.

———

Saturday's Finals

———

Long Jump Flight No. 1 — 1, Ryan Curington, Chicago (De La Salle), 23-00.75. 2, Brayden Forrest, Dixon (H.S.), 22-04.75. 3, Logan Rubin, Salem, 22-02.50. 4, David Emuze, Springfield (Southeast), 22-00.75. 5, Aidan Terry, Chicago (Little Village), 21-09.75. 6, Ronnie Hunsaker, Columbia, 21-08.00. 7, Jayden McCulskie-Green, Sandwich, 21-07.00. 8, Jamonny Skinner, Monmouth (M.-Roseville), 21-03.75. 9, Leondre Pollard, Dolton (Thornridge), 21-02.75. 10, Jack Spence, Monticello, 21-01.75. 11, Ben Schultz, Champaign (Central), 21-01.00. 12, Austin Zieman, Woodstock (North), 21-01.00.

———

Pole Vault Flight No. 1 — 1, Chandlar Ifft, Fairbury (Prairie Central), 16-00.00. 2, Dayton Black, Charleston, 15-03.00. 3, Jadon Elliott, Troy (Triad), 15-00.00. 4, Eli Badger, Mt. Vernon (H.S.), 14-06.00. 5, Alan Lauterbach, Rochester, 14-06.00. 6, Mitchell McKelvey, Metamora, 14-00.00. 7, Hunter Hartwig, Mt. Zion, 13-06.00. 7, Kyle Mulhern, Peoria (Notre Dame), 13-06.00. 9, Sam Wahlers, Mundelein (Carmel), 13-06.00. 10, Dan Grant, Morris, 13-06.00. 11, Eli Grundman, Princeton, 13-00.00.

———

High Jump Flight No. 1 — 1, Trevor Heffren, Eureka, 6-09.00. 2, Zack Pluff, Freeburg, 6-08.00. 3, Terrence Hargrove, East St. Louis (Sr.), 6-07.00. 4, Aaron Shepard, Marengo, 6-06.00. 5, CJ Johnson, West Frankfort (Frankfort), 6-05.00. 6, Martiez Pinnick, Carbondale (H.S.), 6-05.00. 6, CJ Shoaf, Mahomet (M.-Seymour), 6-05.00. 8, AJ Lawson, Decatur (MacArthur), 6-03.00. 9, David Emuze, Springfield (Southeast), 6-02.00.

———

Shot Put Flight No. 1 — 1, Hunter Hendershot, Mahomet (M.-Seymour), 62-01.25. 2, Athan Huelskamp, Arlington Heights (St. Viator), 58-07.50. 3, Tyler Suddeth, Richton Park (Rich South), 57-05.25. 4, Zach Gibbs, Harrisburg, 54-10.75. 5, James Gunn, Marion (H.S.), 53-02.25. 6, Mathew Wilson, Mascoutah, 53-01.75. 7, Clay Alewelt, Rochester, 53-00.75. 8, Aaron Duncan, Dixon (H.S.), 52-02.75. 9, Josh Schmid, Marion (H.S.), 52-00.25. 10, Jake Renfro, New Lenox (Providence Catholic), 51-09.75. 11, Elijah Nitz, Rockford (R. Christian), 51-02.00. 12, Grant Edwards, Springfield (Sacred Heart-Griffin), 51-00.75.

———

Triple Jump Flight No. 1 — 1, Khalil Ross, Springfield (Lanphier), 46-09.50. 2, Jayden McCulskie-Green, Sandwich, 45-05.00. 3, Kia Baumgartner, Champaign (Central), 45-03.25. 4, Dezmond Clark, Murphysboro, 44-10.50. 5, Elijah Pena, Woodstock (North), 44-03.00. 6, Trevor Goodwin, Rochelle, 43-09.25. 7, Ronnie Hunsaker, Columbia, 43-07.00. 8, Jamonny Skinner, Monmouth (M.-Roseville), 43-07.00. 9, Ben Schultz, Champaign (Central), 43-05.50. 10, Aaron Wofford, Burbank (St. Laurence), 43-02.00. 11, Elijah Felton, East St. Louis (Sr.), 43-01.25. 12, Billy Braid, Herrin (H.S.), 42-09.50.

———

Discus Throw Flight No. 1 — 1, Hunter Hendershot, Mahomet (M.-Seymour), 182-04. 2, Athan Huelskamp, Arlington Heights (St. Viator), 177-06. 3, Josh Schmid, Marion (H.S.), 164-04. 4, Payton Smith, Mattoon, 164-03. 5, Tyler Suddeth, Richton Park (Rich South), 159-04. 6, Clay Alewelt, Rochester, 158-09. 7, Nick Waller, East Peoria, 156-10. 8, Steven Lewis, Pontiac, 156-03. 9, Jacob Waskow, Canton, 154-05. 10, Alex Anger, Galena (H.S.) (Coop), 153-09. 11, Griffin Nelson, Sycamore (H.S.), 148-05. 12, Kyle Curran, Richmond (R.-Burton), 148-03.

———

4x800-Meter Relay Heat No. 1 — 1, Dixon (H.S.), 7:55.24 (Brock Drengenberg, Cadyn Grafton, Collin Grady, Andrew Lohse). 2, Burlington (Central), 7:56.07 (Tommy Zettl, Logan Andersen, Anthony Farmer, Adam Kries). 3, Rockford (R. Christian), 8:06.68 (Brent Brunner, Stephen Thomas, Nicolas Capriola, Riley Wells). 4, Stanford (Olympia), 8:07.38 (Parker Kistner, Owen Dare, Dylan Bennet, Logan Wheeler). 5, Wheaton (St. Francis), 8:08.64 (Dan Weizeorick, Ben Bettag, Jon Aquino, Josh Winslow). 6, Chicago (University), 8:08.99 (Luke Sikora, Eli Ginsburg, Abraham Zelchenko, Nick Edwards-Levin). 7, Sycamore (H.S.), 8:10.32 (Carson Cambell, Erik Handel, David Lerohl, Jacob Jovanovich). 8, Eureka, 8:12.94 (Eli Steinbeck, Jack Cook, Brayden Beck, Connor Standish). 9, Mascoutah, 8:13.98 (Casmir Cozzi, Alex Midkiff, Jordan Eddy, Avery Cozzi). 10, Troy (Triad), 8:19.26 (Ben Walter, Jack Hansen, Luke Perry, Drake Bleier). 11, Rochester, 8:23.41 (Andrew Day, Matt Herren, Ryan Gustofson, Colton Mitchell). 12, Pontiac, 8:24.29 (Josh Davies, Ethan Schickel, Sam Fogarty, Jack Fogarty).

———

4x100-Meter Relay Heat No. 1 — 1, East St. Louis (Sr.), 41.81 (Jashawn Anderson, Keontez Lewis, Nathaniel Robinson, Marcus Lampley). 2, Olympia Fields (Rich Central), 41.99 (Sean Tyler, Obadiah Hart, Mekhi Miller, Zachary Roebuck). 3, Dolton (Thornridge), 42.92 (Leondre Pollard, Corey Thomas, Parrion Forrest, Davon Bolden). 4, Troy (Triad), 42.97 (Luke Foreman, Johnnie Caswell, Malik Curtis, Josh Edison). 5, Rockford (R. Christian), 43.12 (Davis Hood, Kody Page, Gage Wiebe, Skyler Blanton). 6, Freeport (H.S.), 43.22 (Darius Lewers, Jaden Johnson, Paris O'Bryant, Don Tay Thompson). 7, Rantoul, 43.44 (Kayon Cunningham, Dillion Harper, Treven Lewis, Robert Buford). 8, Columbia, 43.50 (Brandon Hall, Donovan Bieber, Ryan Groszek, Ronnie Hunsaker). 9, Tinley Park (H.S.), 43.56 (Justin Luckett, Christian Law, Samuel Okewole, Ronin Gilbert).

———

3200-Meter Run

Section No. 1 — 1, Mathias Powell, Mahomet (M.-Seymour), 9:24.15. 2, Garrett Dixon, Monticello, 9:27.92. 3, Dawson Smith, Rock Falls, 9:35.30. 4, Braden Nicholson, Olney (Richland County), 9:35.88. 5, Ryan Jones, Woodstock (Marian), 9:39.39. 6, Samuel Lange, Morton, 9:40.51. 7, Ryder James, Paxton (P.-Buckley-Loda), 9:42.65. 8, Kyle Bell, New Lenox (Providence Catholic), 9:46.19. 9, Zach Rose, Chicago (Payton), 9:48.63. 10, Alex Partlow, Carbondale (H.S.), 9:49.20. 11, Sam Mickelson, Galena (H.S.) (Coop), 9:51.13. 12, Peter Walsdorf, Woodstock (Marian), 9:58.90. 13, Matt Herren, Rochester, 10:01.15. 14, Drew Rogers, Herscher, 10:01.34. 15, Adam Gilbreath-Glaub, Metamora, 10:03.15. 16, Charlie Kistner, Stanford (Olympia), 10:13.30. 17, Jayden Gertsen, Lombard (Montini), 10:14.85. 18, Jarod Willis, Troy (Triad), 10:36.18. 19, Filiberto Franco, Chicago (Solorio Academy), 10:36.85. 20, Alejandro Blanco, Chicago (Solorio Academy), 10:55.00. 21, Chris Montgomery, Richton Park (Rich South), 10:56.16. 22, Joey Uthe, Peotone, 11:40.42.

———

110-Meter High Hurdles Heat No. 1 — 1, Finnigan Schirmer, Marengo, 14.22. 2, Steve Harris, Cahokia (H.S.), 14.29. 3, Brayden Forrest, Dixon (H.S.), 14.65. 4, Connor Wagner, Burlington (Central), 14.78. 5, Andrew Johnson, East St. Louis (Sr.), 14.81. 6, Jaden Johnson, Freeport (H.S.), 14.88. 7, Noah Fulcomer, Rockford (R. Christian), 15.07. 8, Stuart Adkinson, Marion (H.S.), 15.40. 9, Jamariantte Burgess, East St. Louis (Sr.), 16.31.

———

100-Meter Dash Heat No. 1 — 1, Finnigan Schirmer, Marengo, 10.62. 2, Leondre Pollard, Dolton (Thornridge), 10.78. 3, Carson Rantanen, Staunton (Coop), 10.83. 4, Kaleb Brown, Chicago (St. Rita), 10.84. 5, Jailon Welch, LaGrange Park (Nazareth Academy), 10.90. 6, Brailyn Johnson, Burbank (St. Laurence), 11.04. 7, Keegan Cullison, Plano, 11.06. 8, Mechai White, Peoria (Manual), 11.10. 9, Devin Wills, Mascoutah, 11.12.

———

800-Meter Run Heat No. 1 — 1, Riley Wells, Rockford (R. Christian), 1:56.02. 2, Micha Reed, Decatur (MacArthur), 1:56.63. 3, Chris Gilbert, Peoria (Notre Dame), 1:56.96. 4, Patric Natindim, Arlington Heights (St. Viator), 1:57.04. 5, Jon Aquino, Wheaton (St. Francis), 1:57.47. 6, Andrew Hutchinson, Poplar Grove (North Boone), 1:57.91. 7, Jackson McAlister, Waterloo (H.S.), 1:58.04. 8, Jacob Gray, Metamora, 1:58.13. 9, Corbin Schwable, Freeburg, 1:58.80. 10, Scott Sikorski, LaGrange Park (Nazareth Academy), 1:58.92. 11, Corey Thomas, Dolton (Thornridge), 1:59.90. 12, Eli Ward, Waterloo (H.S.), 2:01.04.

———

4x200-Meter Relay Heat No. 1 — 1, Olympia Fields (Rich Central), 1:26.68 (Obadiah Hart, Zachary Roebuck, Mekhi Miller, Sean Tyler). 2, Chicago (St. Rita), 1:28.16 (Javon Venson, Mick Doyle, Marcus Coleman, Kaleb Brown). 3, East St. Louis (Sr.), 1:28.37 (Xavier Mix, Keontez Lewis, Elijah Felton, Nathaniel Robinson). 4, Urbana (H.S.), 1:28.50 (Khamari Tuell, Caelan Webb, Jeremiah Hamilton, Michael Mboyo). 5, Tinley Park (H.S.), 1:29.10 (Christian Law, Kyran Thurmond, Justin Luckett, Ronin Gilbert). 6, Mascoutah, 1:29.73 (Kourtney Jackson, Chase Hanson, Steven Medina, Devin Wills). 7, Rock Falls, 1:30.03 (Elijah Johnson, Keyon Wolber, Adrian Ibarra, Matthew Marcum). 8, Carbondale (H.S.), 1:30.50 (Gabe Hillard, Isaac Martin, Jakeba Burleigh, Lamark Threadgill). --, Rantoul, FS (Tayon Swift, Dillion Harper, Kayon Cunningham, Treven Lewis).

———

400-Meter Dash Heat No. 1 — 1, Willie Johnson, East St. Louis (Sr.), 47.65. 2, Marcus Lampley, East St. Louis (Sr.), 48.17. 3, Jerry Harper, Rantoul, 48.51. 4, Jesse Casas, LaSalle (L.-Peru), 49.76. 5, Melcon Dejesus, Kewanee (H.S.), 49.92. 6, Logan Sullivan, Murphysboro, 50.04. 7, Aden Sears, Eureka, 50.05. 8, Clayton Cramsey, Effingham (H.S.), 51.69.

———

300-Meter Intermediate Hurdles Heat No. 1 — 1, Finnigan Schirmer, Marengo, 37.71. 2, Jamariantte Burgess, East St. Louis (Sr.), 37.82. 3, Steve Harris, Cahokia (H.S.), 38.31. 4, Connor Wagner, Burlington (Central), 38.68. 5, Andrew Johnson, East St. Louis (Sr.), 38.92. 6, Mick Doyle, Chicago (St. Rita), 39.03. 7, Jaden Johnson, Freeport (H.S.), 39.48. 8, Noah Williams, Freeburg, 39.70. 9, Brayden Forrest, Dixon (H.S.), 39.75.

———

1600-Meter Run Heat No. 1 — 1, Daniel Chen, Aurora (Illinois Math and Science Academy), 4:20.91. 2, Elias Bergman, Chillicothe (Illinois Valley Central), 4:21.32. 3, Mathias Powell, Mahomet (M.-Seymour), 4:23.76. 4, Brooks Harlan, Centralia (H.S.), 4:25.21. 5, Luke Sokolowski, Monticello, 4:25.63. 6, Garrett Dixon, Monticello, 4:27.63. 7, Brent Brunner, Rockford (R. Christian), 4:29.70. 8, Dan Weizeorick, Wheaton (St. Francis), 4:30.40. 9, Ryan Jones, Woodstock (Marian), 4:31.00. 10, Kyle Bell, New Lenox (Providence Catholic), 4:34.58. 11, Zach Rose, Chicago (Payton), 4:37.52. 12, Andrew Lohse, Dixon (H.S.), 4:42.60.

———

200-Meter Dash Heat No. 1 — 1, Leondre Pollard, Dolton (Thornridge), 21.55. 2, Marcus Lampley, East St. Louis (Sr.), 21.58. 3, Jeremiah Hamilton, Urbana (H.S.), 21.66. 4, Finnigan Schirmer, Marengo, 21.67. 5, Willie Johnson, East St. Louis (Sr.), 21.77. 6, Seth Sottos, Rock Island (Alleman), 22.19. 7, Ryan Curington, Chicago (De La Salle), 22.23. 8, Kaleb Brown, Chicago (St. Rita), 22.37. 9, Devin Wills, Mascoutah, 22.63.

———

4x400-Meter Relay Heat No. 1 — 1, East St. Louis (Sr.), 3:18.13 (Keontez Lewis, Andrew Johnson, Marcus Lampley, Willie Johnson). 2, Eureka, 3:18.52 (Job Knapp, Aden Sears, Connor Standish, Micah Senior). 3, Rantoul, 3:21.95 (Robert Buford, Elijah Hall, Kayon Cunningham, Jerry Harper). 4, Burlington (Central), 3:22.00 (Connor Wagner, Zac Schmidt, Tommy Zettl, Adam Kries). 5, Freeburg, 3:24.98 (Noah Williams, Zack Pluff, Nick Elbe, Brendan Meng). 6, Chicago (St. Rita), 3:26.28 (Marcus Coleman, Andrew Lenehan, Lorenzo Alvarez, Mick Doyle). 7, Rockford (R. Christian), 3:28.25 (Jace Joiner, Skyler Blanton, Andy Volk, Riley Wells). 8, Dixon (H.S.), 3:29.53 (Brock Drengenberg, Kade Callison, Andrew Lohse, Collin Grady). 9, Decatur (MacArthur), 3:30.47 (Laquan Jackson, Jeffrey Wells, Madigan Carroll, Micha Reed).

———

Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

0
0
0
0
0

Recommended for you