Bayard 51, Bridgeport 44

Beatrice 50, Ralston 25

Blue Hill 61, Sandy Creek 16

Chase County 40, Hershey 36

Clay Center, Kan. 43, Fairbury 41, OT

Douglas, S.D. 46, Chadron 38

Edgemont, S.D. 46, Hemingford 27

Elkhorn South 58, Lincoln High 41

Fremont 60, Millard West 44

Heartland 56, Nebraska Christian 42

Humphrey St. Francis 63, Lutheran High Northeast 33

Kearney 65, Omaha South 18

Lincoln East 61, Millard South 58

Lincoln Northeast 62, Bellevue West 32

Lincoln Pius X 58, Omaha North 42

Lincoln Southeast 71, Omaha Central 39

Milford 52, Sutton 38

Millard North 66, Omaha Bryan 10

Minatare 47, Potter-Dix 22

North Platte 66, Alliance 32

North Platte St. Patrick's 70, Kimball 40

Omaha Benson 55, Bellevue East 26

Omaha Marian 60, Lincoln North Star 45

Omaha Northwest 66, Grand Island 61

Papillion-LaVista South 57, Omaha Burke 50, OT

Plattsmouth 58, Omaha Gross Catholic 55

Rapid City Stevens, S.D. 51, Scottsbluff 49

Sidney 59, Brush, Colo. 31

Sioux County 48, Morrill 41

Thayer Central 60, David City 30

Tri County 54, Lewiston 30

Centennial Conference

Championship

Hastings St. Cecilia 39, Lincoln Christian 34

Central Conference

Championship

Crete 50, Seward 34

Consolation

Columbus Lakeview 51, Aurora 33

Grand Island Northwest 59, York 46

Holdrege 44, Schuyler 30

Third Place

Adams Central 54, Lexington 44

Dakota Oyate Challenge

Fifth Place

Marty Indian, S.D. 51, Omaha Nation 40

East Central Nebraska Conference

Elmwood-Murdock 56, Johnson County Central 42

Freeman 50, Conestoga 21

Mead 54, Palmyra 45

Eastern Midlands Conference

Championship

Elkhorn 54, Waverly 47

Fort Kearney Conference

Axtell 49, Eustis-Farnam 22

Sumner-Eddyville-Miller 38, Elwood 32

Hiawatha Invitational Tournament

Semifinal

Jackson Heights, Kan. 39, Falls City 32

Lewis & Clark Conference

Creighton 55, Bloomfield 29

Hartington-Newcastle 66, Walthill 31

Homer 61, Wausa 57

Ponca 50, Osmond 23

Randolph 48, Plainview 33

Wakefield-Allen 61, Emerson-Hubbard 44

Winnebago 60, Laurel-Concord/Coleridge 47

Wynot 52, Winside 16

Mid-Nebraska Activities Conference

Championship

Mullen 36, South Loup 25

Mid-State Conference

Play-in

Boone Central/Newman Grove 62, Wayne 31

Nebraska Capitol Conference

Championship

Wahoo 47, Syracuse 26

Third Place

Platteview 56, Arlington 41

Nebraska Frontier Conference

Championship

Omaha Brownell-Talbot 53, Omaha Christian Academy 36

Third Place

College View Academy 54, Cedar Bluffs 51

Niobrara Valley Conference

Boyd County 44, Neligh-Oakdale 30

Elgin Public/Pope John 52, Clearwater/Orchard 31

Elkhorn Valley 63, Santee 40

Stuart 45, St. Mary's 27

West Holt 56, Niobrara/Verdigre 47

RPAC Conference

Championship

Dundy County-Stratton 40, Cambridge 38

Third Place

Maywood-Hayes Center 52, Alma 50

Southwest Conference

Championship

Broken Bow 45, Ogallala 42

Third Place

McCook 47, Minden 40

Twin Valley Conference

Harvard 53, Shelton 22

0
0
0
0
0

Recommended for you