Adams Central 60, Grand Island Central Catholic 53

Archbishop Bergan 65, Columbus Scotus 47

Aurora 62, Seward 59

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 70, Stanton 33

Battle Creek 42, Pierce 33

Bellevue West 77, Omaha South 40

Bennington 71, Columbus 51

Boyd County 64, Elkhorn Valley 43

Centura 52, Gibbon 42

Chadron 49, Gordon/Rushville 36

Clearwater/Orchard 67, Osmond 55

Cozad 60, Holdrege 50

Elkhorn South 80, Omaha Northwest 70

Elm Creek 66, Franklin 29

Fremont 51, North Platte 49

Grand Island Northwest 43, Schuyler 18

Hartington Cedar Catholic 72, Guardian Angels 63

Harvard 46, Deshler 44

Hastings 80, Gothenburg 49

Howells/Dodge 79, Pender 70

Kearney 60, Lincoln Southwest 58

Kearney Catholic 61, Aquinas 51

Kenesaw 59, Pleasanton 45

Lincoln Christian 83, Fillmore Central 34

Lincoln East 81, Lincoln High 68

Lincoln Lutheran 45, Bishop Neumann 43

Lincoln Northeast 60, Lincoln Southeast 51

Lincoln Pius X 66, Norfolk 59

Logan View-Scribner-Snyder 44, West Point-Beemer 33

Loomis 81, Elwood 33

Mead 40, Malcolm 34

Ogallala 90, Ainsworth 80

Omaha Benson 77, Papillion-LaVista South 62

Omaha Central 63, Omaha Creighton Prep 51

Omaha North 60, Papillion-LaVista 52

Ord 69, Arcadia-Loup City 63

Scottsbluff 73, Gering 49

Sidney 53, Yuma, Colo. 46

Silver Lake 53, Red Cloud 25

Sumner-Eddyville-Miller 50, Eustis-Farnam 36

Sutton 66, Heartland 21

Tri County 100, Friend 24

Wahoo 81, Norfolk Catholic 32

Wood River 74, Central City 45

Crossroads Conference Tournament

Bruning-Davenport/Shickley 50, Hampton 4

Cross County 70, Dorchester 27

East Butler 46, High Plains Community 31

Lutheran High Northeast 43, Meridian 42

Goldenrod Conference Tournament

Third Place

Humphrey St. Francis 61, Burwell 57

Minuteman Activities Conference=

Third Place

Creek Valley 59, Leyton 51

Nebraska Prep Classic

Boys Town 62, Bellevue East 58

Elmwood-Murdock 46, Syracuse 20

Gretna 65, Treynor, Iowa 27

Omaha Westside 68, Central Academy(Kansas City), Mo. 46

Winnebago 71, St. Albert, Council Bluffs, Iowa 60

Panhandle Conference Tournament

Championship

Hemingford 62, Morrill 55

Fifth Place

Edgemont, S.D. 49, Crawford 39

Third Place

Sioux County 69, Hay Springs 64

Republican Plains Activity Tournament

East Division

Arapahoe 77, Bertrand 59

Cambridge 79, Alma 49

Southern Valley 68, Medicine Valley 30

West Division

Dundy County-Stratton 83, Maywood-Hayes Center 54

Wallace 81, Maxwell 63

Wauneta-Palisade 65, Hitchcock County 42

River Cities Conference

Championship

Omaha Roncalli 65, Elkhorn Mount Michael 54

Fifth Place

Beatrice 82, Ralston 58

Third Place

Omaha Skutt Catholic 66, South Sioux City 21

SPVA Conference Tournament

Championship

Bridgeport 58, Hershey 48

Fifth Place

Perkins County 45, Sutherland 29

Third Place

Chase County 69, North Platte St. Patrick's 48

0
0
0
0
0

Recommended for you